TURBOforum.pl to specjlistyczne forum dyskusyjne poświęcone tematyce turbosprężarek samochodowych. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące wszystkich producentów turbosprężarek: Garrett, Honeywell, BorgWarner, Vaico, Elring, Pierburg, Motair Turbolader, Schlutter Turbolader, Holset, IHI, Mitsubishi, Schwitzer itp. Na forum znajdziesz również ciekawe artykuły oraz porady dotyczące turbosprężarek samochodowych: zasady działania turbosprężarek, przyczyny awarii turbosprężarek, diagnostyka turbosprężarki, instrukacje montażu turbosprężarki, regenaracja turbosprężarki. Twoje auto gwiżdże, traci moc? To miejsce dla Ciebie!

Dzisiaj jest 11 gru 2018, 0:48

Strefa czasowa UTC+2godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
|X|
Dzisiejszy świat nieustannie szuka kompromisu, po między jakością usługi a jej ceną. Nie inaczej ma się to w przypadku prywatnych warsztatów samochodowych, które nie rzadko potrafią zainkasować duże pieniądze za usługę, która nie została wykonana nawet dobrze. Takie postępowanie bierze się z niewiedzy kierującego (np. ile dana część kosztuje, ile usługa kosztuje itd.) lub też diagnoza ustalana jest bez obecności kierującego (np. brak wykonanego testu kompresji, oznajmiając klientowi o potrzebie wymiany uszczelki pod głowicą).
Ja sam nie dawno temu dałbym się "oszukać", gdyż wmawiano mi potrzebę wymiany turbosprężarki na nową lub regenerację. Na pytanie, na jakiej podstawie ustalono taką diagnozę, mechanicy stwierdzili, że wycieka olej na podłogę z turbosprężarki. Nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć, że za wyciekiem oleju równie dobrze mogą być odpowiedzialne inne zespoły układu smarowania. Zgodziłem się na demontaż turbosprężarki ale tylko i wyłącznie przy mojej obecności. Po demontażu i oględzinach przyznać muszę, że faktycznie to turbosprężarka wywalała już olej co spowodowało, że mogę na nowo zaufać mechanikom. Postanowiłem, że turbosprężarka zostanie zregenerowana w Warszawie. Ku mojemu zdziwieniu 2 dni później dostałem telefon z informacją, że samochód jest do odbioru. Nie sądziłem, że proces regeneracji i montażu może przebiec w tak błyskawiczny sposób. Na miejscu zacząłem oglądać turbosprężarkę, gdyż była mocno zabrudzona. Mechanicy odpowiedzieli, że rąk to oni czystych nigdy nie mają. Zapłaciłem więc warsztatowi za demontaż i montaż turbosprężarki a kiedy zawołałem o rachunek z Warszawy (za regenerację), panowie mówili że to im muszę zapłacić a rachunek jeszcze nie przyszedł. Zirytowany, zadzwoniłem osobiście do Warszawy z zapytaniem o moją turbosprężarkę. Okazało się, że mojej turbosprężarki tam nigdy nie było!
Sprawa skończyła się tym, że grożąc zgłoszeniem sprawy, zamontowali mi na swój koszt nową turbosprężarkę a starą zostawili mi w bagażniku.

Skąd bierze się takie postępowanie?
W moim przypadku, gdybym nie zainteresował się rachunkiem od firmy, która przeprowadziła regenerację turbosprężarki, zostałbym oszukany na kwotę około 1800 złotych. Jak widzimy zatem, panowie zainkasowali by naprawdę dobrą sumę za nie usunięcie usterki.
Jednak często dochodzi również do stawiania diagnozy o uszkodzonej uszczelce pod głowicą bez przeprowadzania żadnych testów! Jest to niedopuszczalny proceder, gdyż klient zapłaci olbrzymią kwotę pieniężną za coś, co mogło nie być bezpośrednio związane z usterką. Czasem bywa również tak, że po wymianie uszczelki pod głowicą problem dalej występuje i dopiero wymiana termostatu rozwiązuje usterkę...

Co zrobić by ustrzec się oszustwa?
Na pewno musimy oddać samochód do zaufanego warsztatu ewentualnie do autoryzowanej stacji obsługi pojazdów. Jeśli nie mamy wyjścia i musimy oddać samochód do nieznanego warsztatu, umówmy się by naprawę przeprowadzać będąc przy niej osobiście. Mechanicy co prawda nie lubią jak ktoś patrzy im na ręce, ale dobrze jest chociaż sprawdzić, czy wykonano jakiekolwiek testy by postawić diagnozę, która może uszczuplić nasz portfel o znaczną sumę. Najczęściej właśnie oszukuje się na turbosprężarkach. Zamiast wysyłać do regeneracji, warsztat montuje używaną, która być może chwilę popracuje ale w końcu znowu się rozsypie.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  

|X|

Miejscowość: Katowice
Dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych warsztatów. Najlepiej takich, które specjalizują się w turbo. Ja ostatnio regenerowałem i jestem bardzo zadowolony - regeneracja turbosprężarek.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

|X|

Miejscowość: Warszawa
Zgadzam się z kolegą w 100 %, musimy mieć pewność że zakład do którego oddajemy naszą turbinę zrobi to z tak jak trzeba. Najczęściej możemy się spotkać z regeneracją turbiny, dobrze jeżeli znamy ludzi którzy się tym zajmują i wiedzą jak profesjonalnie naprawić naszą turbinę i nie będą chcieli zarobić na nas klientach wkładając używane. Jeżeli niestety nie mamy możliwości sprawdzenia danego warsztatu, nie ryzykujmy, to są nasze pieniądze i nie wyrzucajmy ich w błoto.
Możemy się również spotkać z " panami mechanikami " którzy myślą że jak naprawiają silniki od 20 lat to z turbiną też sobie poradzą, niestety ok. 70 % takich naprawach kończy się wizytą w profesjonalnym zakładzie i dodatkowo rosną koszta naprawy.
Zaufajmy ludziom którzy specjalizują się w naprawach turbin, wiedzą co robią i najważniejsze, może nas konsumentów kosztować trochę więcej ale mamy pewność że pojeździmy naszym autem.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:

Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Potwierdzenie wysłania postu
Aby zapobiec automatycznemu zamieszczaniu postów, witryna wymaga wpisania kodu potwierdzającego. Kod jest widoczny na obrazku poniżej. Jeśli występują problemy z jego odczytaniem, należy skontaktować się z administratorem witryny.
Kod potwierdzający:
Wprowadź kod dokładnie tak, jak jest wyświetlony na obrazku. Wielkość znaków nie ma znaczenia.