Turbosprężarki forum - wszystko o regeneracji i naprawie turbin
http://turboforum.pl/

Turbo Schwitzer. Porady działanie kilka cennych uwag.
http://turboforum.pl/turbo-schwitzer-porady-dzialanie-kilka-cennych-uwag-t54.html
Strona 1 z 1

Autor:  Marek [ 03 lut 2013, 12:51 ]
Tytuł:  Turbo Schwitzer. Porady działanie kilka cennych uwag.

Turbosprężarka Schwitzer: jak uniknąć problemów?

Obrazek

Problemy turbosprężarek Schwitzer, zaczynają się przy różnych przebiegach. Pierwszą dla nas wskazówką, że coś z nią nie tak, jest wyraźnie głośniejsza praca przypominająca gwizdanie. Co zrobić by nie narażać się na koszty związane z wymianą? Kluczem jest prawidłowa eksploatacja.

Turbosprężarka Schwitzer ma za zadanie sprężyć powietrze przed kolektorem dolotowym, co pozwala na większe doładowanie silnika i tym samym zwiększenie mocy. Turbosprężarki możemy podzielić na dwie grupy: ze zmienną geometrią łopatek i standardowe bez VNT (zmiennej geometrii). Pierwsze są bardziej wydajne, generują większą moc, drugie mniej zawodne. Istnieje również kategoria sprężarek, określana mianem kompresorów, które napędzane są przez sam silnik - najczęściej za pomocą paska klinowego.

Awarie turbosprężarek Schwitzer nie zależą od przebiegu, najczęściej samochody przejeżdżają bezproblemowo ok. 200 tys. km. Ocena stanu turbiny nie jest łatwa. Pierwszą dla nas wskazówką, że coś z nią nie tak, jest wyraźnie głośniejsza praca przypominająca gwizdanie. Następnie możemy zaobserwować większe zużycie oleju silnikowego oraz spadek mocy silnika. Podwyższone zużycie oleju można określić po kolorze spalin (niebieskie oznaczają, że auto zużywa olej). Skutecznym sposobem na sprawdzenie turbosprężarki jest pomiar ciśnienia doładowania wykonany w specjalistycznym warsztacie.
Co zrobić by nasza turbosprężarka Schwitzer działała sprawnie i jak najdłużej?

Turbosprężarka
Obrazek

Pamiętajmy, by nigdy nie korzystać z pełnej mocy silnika zaraz po jego uruchomieniu, łożysko wałka turbosprężarki jest smarowane olejem silnikowym pod ciśnieniem wytwarzanym przez pompę oleju. Jeżeli olej jest gęsty i zimny smarowanie jest znikome i gwałtowne dodawanie gazu oraz „wykręcanie” silnika na wyższe obroty spowoduje uszkodzenie łożyska turbosprężarki lub zatarcie turbiny. Kolejną cenną wskazówką jest unikanie gaszenia samochodu zaraz po zakończonej jeździe. Odczekajmy kilkadziesiąt sekund, aż rozpędzony wirnik wyhamuje obroty, a turbina się schłodzi, gdyż po zgaszeniu silnika olej odpływa z przewodów, a rozpędzony wirnik kręci się dalej „na sucho”. Ponadto wymieniajmy regularnie olej zgodnie z zaleceniami producenta oraz filtr powietrza. Dbajmy o szczelność układu dolotowego.

Tabliczka znamionowa turbosprężarki Schwitzer numer, typ, seria, model
Obrazek

Tabliczka turbiny Schwitzer
Obrazek

Autor:  Gość [ 25 lip 2017, 15:55 ]
Tytuł:  Re: Turbo Schwitzer. Porady działanie kilka cennych uwag.

Dzięki za ten post! Mega przydatny.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+2godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/